Chcesz wiedzieć więcej?
Czytaj śmiało!
Węglowodany
to organiczne związki składające się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Zawierają również….
A praktycznie?
Węglowodany: ich źródłem są produkty roślinne. To cukry i wielocukry (proste i złożone).
Zboża, warzywa i owoce 🥨🍎🥦
Piramida żywienia zachęcała nas od czasów szkolnych, aby węglowodany jeść w każdym posiłku. Gdyby były to warzywa, byłoby świetnie. Standardowe menu Polaka zawiera jednak przede wszystkim zboża. Zaczyna się płatkami, poprawiamy kanapką, rozsmakowujemy się w pierogach i makaronach, pizza to szybki posiłek s.o.s., no i on, król polskiego stołu, chleb.
I jeszcze deser musi być. Niektórzy ponoć wykształcili z tej okazji drugi żołądek . Ciasta, ciasteczka, paluszki, bułeczki, krakersy, batoniki, a wszystko to z nadzieją na brak skutków ubocznych, bo to tylko kilka sztuk, okazjonalnie - to nic, że codziennie.
Co poszło nie tak?
Czas, sposób masowej produkcji (GMO) i doświadczenie pokazują, że bardzo łatwo jest zgubić drogę do zdrowotności nadużywając zbóż. Ilość substancji antyodżywczych w tradycyjnych zbożach, ich skuteczne( w tym przypadku to nie jest zaleta!!) działanie prozapalne, a także drażniące, uszkadzające jelita, nagłe spadki energetyczne, problemy skórne oraz mgła mózgowa skłaniają do rozważenia opcji alternatywnej. Nie pomoże także wybór zbóż pełnoziarnistych.
Jakie są dobre węglowodany?
Oczekując: poprawy trawienia i odżywienia organizmu, uczucia sytości, trzymania hormonów na wodzy, sprawdź wypróbowane opcje.
Węglowodany przyjazne:
Quinoa czyli komosa ryżowa,
kasza gryczana biała czyli niepalona,
makaron gryczany,
ryż basmati,
makaron ryżowy,
ewentualnie kasza jaglana tylko dla osób, które nie mają chorób autoimmunizacyjnych
Mąki np: ryżowa, gryczana, kokosowa, amarantusowa, kasztanowa, jaglana.
To propozycje ogólnodostępne w większości sklepów.
Ile jeść węglowodanów?
Zapotrzebowanie na węglowodany ściśle powiązane jest z naszymi parametrami składu masy ciała, trybem życia (aktywność fizyczna) i stanem zdrowia. Co kluczowe nigdy nie łączmy tych szybko wchłanialnych (kasze, ryż i ich pochodne) w posiłku z białkiem. Gdyż spożywane jednocześnie doprowadzają do glikacji białek i w dużym uproszczeniu mówiąc, gorszego wchłaniania białek przez organizm. Jeśli węglowodany do posiłku to tylko te z warzyw.
Pewne jest jedno, tendencje mamy do nadużywania, a nie braku węglowodanów w menu. Dlatego warto pamiętać, że węgle, to jedyny z trzech makroskładników, które jedzone w nadmiarze pozostają w organizmie i odkładają się w formie tkanki tłuszczowej.
To węglowodany również odpowiadają za wysoki poziom trójglicerydów, wysoki poziom insuliny, problemy z wątrobą.
Tekst: Patrycja Niedbalska - Trener WellnessLife+ ES
Co robimy?
• zmiana nawyków żywieniowych
• wprowadzenie organizmu w stan równowagi
• prowadzenie w Programie WL+ ES
• Certyfikacja Trenerów WL+ ES
Sztuka Wellness
E-mail: eleonora.sowinska@sztukawellness.pl
Tel: +48 601 92 14 48
Polub nas na Facebooku
Wszystkie prawa zastrzeżone
© Sztuka Wellness
© Eleonora Sowińska